1 2 3 4 5

Sławni kibole

Pamiętam artykuł w Piłce Nożnej z 1993 roku pod tytułem "Tępy cham z Żylety".

Opisywano tam chuliganów Legii. Działacze zorganizowali spotkanie kibiców z policją. Przyszło kilku fanów dla picu. Na pytanie dziennikarza-a gdzie jest Bosman szef kibiców -oni odpowiedzieli: Bosman z policją nie rozmawia i ma rację.

Sabra jest z Malborka, kiedyś krążyła historia że jeden z czołowych hools Wisły pojechał tam po niego kiedy odwiedzał rodzinny dom i chciał go dojechać, ale się przeliczył i podobno został wywieziony w bagażniku. Nie słyszałem tego od żadnej kompetentnej osoby, dlatego piszę "podobno". Może ktoś lepiej się tu z tym orientuje to potwierdzi lub zaprzeczy.
Co do Lenia - trzymał z Jaworznicką Gieksą, przynajmniej pod koniec swojego życia. Pewnie było to spowodowane interesami, niemniej jednak znam przynajmniej jedną ich wspólną akcję (nie dotyczyła akurat tematów kibicowskich).

Dopiero młodszy brat po jego śmierci spierdolił te stosunki, atakując gdzieś Małopolską Gieksę w ich barze. Co do tej zremisowanej solówki - różni ludzie różnie podają. Jedni ze remis, drudzy że Leniu przegrał. Ten typ z którym solo było nie jest bardzo mocno związany z ruchem kibicowskim, ale swoją reputację ma. Śp.Leniu to za dużo powiedziane że trzymał z Jaworznicką Gieksą po prostu przeprowadzając się na ich osiedle (osiedle Stałe) najpierw wyzywał wszystkich na solówki wygrywając wszystkie poza jedną i tak zdobył u Jaworznickiej Gieksy i nie tylko WIELKI SZACUNEK a tym samym kolegów. A po jego śmierci Gieksa poczuła się silna i chciała zniszczyć Wisłę z Jaworzna w tym młodszego brata bez jakiś wielkich rezultatów. A co do spierdolenia stosunków przez jego młodszego atakując Małopolską Gieksę to nic takiego nie miało miejsca.

Ciekawym kibicem był też nie jaki "HaKaeS" (z tego co wiem to nadal żyje, ale w aspekty kibicowskie się nie miesza stąd słowo "był")Z początku był on kibicem Hutnika i pewnego dnia bodajże na Czyżynach skroił jakichś dwóch wiślaków z bardzo ważnego dla nich szala (nie pamiętam czemu był taki ważny).Okazało się, że jeden z tych dwóch wiedział gdzie mieszka i dowiedziała się o tym niemal cała Wisła z Huty.Od tej pory miał mnóstwo wjazdów do pracy,do domu praktycznie ciągle obrywał ponieważ nie miał jak oddać im tego szala gdyż ten był już wszyty do dywanu.HaKaeS miał jednak do niego dostęp i wypruł go z dywanu i przekazał Wiślaką licząc, że ci przyjmą go w swoje szeregi, jednak bardzo się przeliczył i dostał oklep.Wkrótce ludzie z Hutnika dowiedzieli się kto zajeb*ł ten szal i spuścili mu solidne manto.Chwile po tym zdarzeniu wstąpił w szeregi Cracovii, a Pasiacy nadali mu ten o to ciekawy pseudonim ;)

Co do Garnka ze Stalówki to on poukładał ekipę SSW na poczatku lat 90tych. Od kilku jest chyba na emigracji. inną historią jest Heniek Motyka, coś ala odpowiednik Śledzia z Mielca:)

W Motorze Z pewnością bracia Historycy, niestety jeden z nich nie żyje drugi od dawna nie zajmuje się kibicowaniem teraz udziela się w stowarzyszeniach związanych z lefebrystami i TG Sokół.

W Zamościu, a bardziej w Chorzowie to Hetman, gostek, któy przeniósł sie z Zamościa do Chorzowa.

LECH POZNAŃ- Uszol, śp.Surówa i z ubiegłej dekady kibic o pseudonimie "Morderca" albo "Zbrodniarz"

LEGIA WARSZAWA- Andrzej-Bosman zawsze postać pierwszoplanowa wśród kibiców Legii. Później Alchim, Sitek, Wojtek,...

WIDZEW ŁÓDŹ- Bliźniak -jak się nie mylę było dwóch braci o takiej ksywce.

Ania - chyba najbardziej znana kibicka, swego czasu wystąpiła w programie "Familiada",gdzie również nie kryła swego przywiązania do barw klubowych.

Kiedyś działał (nie wiem czy nadal) taki kibic o ksywie Cygan.

ŁKS ŁÓDŹ- Jędrek, Szulcu, Śpiewak-wszyscy z wieloletnim stażem kibicowskim,nadal aktywni. Słyszałem również o takich starszych kibicach jak Orlik i Przędzel.

WISŁA KRAKÓW- pierwsze skojarzenie "Misiek". Na pewno starszym kibicom "Białej Gwiazdy" wiele mówią takie ksywy jak: Wesoły, Asfalt, Ruffio, Tokarz, Ośka, Dziadek, Józek, Wywiał, Kajstak. Te ksywy znalazłem w jednych z zinów z 1993 roku i tam zostali wymienieni jako najbardziej znane wówczas osoby na Wiśle,ze względu na staż i awantury.

CRACOVIA KRAKÓW- oczywiście Metal. Miał bardzo duży wpływ na wizerunek Cracovii,która mimo tego,że znajdowała się piłkarsko w niższych ligach,to fani Pasów należeli do czołówki kibicowskiej w kraju. Wprowadzał nowatorskie pomysły podczas akcji partyzanckich.

RUCH CHORZÓW-Dziura-mimo,że jest przedstawicielem ekipy za którą (delikatnie mówiąc) nie przepadam,nie mogę powiedzieć na niego złego słowa. Wielokrotnie udowodnił,że jest charakternym człowiekiem.

ŚLĄSK WROCŁAW- Romek Zieliński-znany nie tylko z trybun, ale również z pisania książek o tematyce kibicowskiej. Nadal czynnie uczestniczy w życiu kibicowskim we Wrocławiu. Publicysta w "Fan Śląsk".

LECHIA GDAŃSK- śp.Dufo, Francuz. Posiadam wywiad z Dufo pod tytułem "Nie jestem najemnikiem" który przeprowadził Roman Zieliński wiele lat temu. Dufo opowiadał o swoim życiu. Wspominał okolicznościach śmiertelnego ugodzenia nożem kibica Arki w 1985 roku. Miał wówczas 17 lat. O dalszych swoich losach jako kibic i piętnie jakie towarzyszyło mu po tym wydarzeniu.

ARKA GDYNIA-Szczurek, Megafon, Cezar, Rybak. Arka piłkarsko dołowała, ale dzięki tym ludziom o ich kibicach było zawsze głośno. Szczurek to chłopak który załatwił i upublicznił nagranie z nagannego zachowania policji podczas trójmiejskich derbów. Tym samym zdyskredytował całą pomorską policję i przyczynił się do pokazania prawdziwego oblicza mundurowych. Swego czasu osoba pierwszoplanowa na Arce.

Megafon-chyba najdłużej udzielający się młynowy w Polsce. Doping prowadzi nieprzerwanie już 25 lat!

POGOŃ SZCZECIN- Kardynał-mały wzrostem,wielki duchem. W mojej pamięci zawsze będzie filmik z Polska-Anglia'93 i widok specjalnego oddziału policji,który przerzucił go brutalnie przez płot.

Chomik-jeden z waleczniejszych portowców.

ODRA OPOLE-Fornal-znany skinhead który również udzielał się na meczach Odry.

POLONIA BYTOM-nie wiem dlaczego ale pierwsze skojarzenie to-Tadek "Niemowa". Swego czasu sporo zasłużonych kibiców wyjechało za pracą na wyspy.

Janusz Grześko-chyba już nie żyjący działacz,wywodzący się ze środowiska kibiców.

PIAST GLIWICE - Śpiący-gdy Piasta rozwiązano był w Zabrzu z fanami Legii (1993) z flagą w barwach CWKSu i napisem "Gliwice Śpiący". Jeździł cały czas na mecze, nawet po boiskach A klasowych. Często w okresie ich bytności w niższych ligach mówiło się o fanach Piasta,że przyjechała wycieczka Za przewodnika brano Śpiącego, gdyż zawsze wyróżniał się w grupie wśród nastoletnich fanów.

POLONIA WARSZAWA-Benito-bardzo ułożony i na poziomie gość. Zawsze wzbudzał respekt u legionistów.

BROŃ RADOM - Głowa-spotkałem go na kibicowskim szlaku podczas meczu kadry gdzieś w 1997 roku.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA- Element- zawsze będzie mi się kojarzył z grupą Berzowcy'97. Swego czasu mocno poturbowany przez policję w Stalowej Woli podczas jednej z awantur. Tam gdzie gra Raków, pojawia się i on.

BAŁTYK GDYNIA- Łysy - stary kibic, wielokrotnie już oberwał za swój klub. Jednak nadal mu wierny.

GKS TYCHY- Yogi- trudno mi cokolwiek o nim powiedzieć, swego czasu barwna postać w Tychach.

GKS JASTRZĘBIE-Diabeł-działał w tej grupie taki kibic i on mi jakoś utkwił w pamięci

ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC-Manolo-kibic legenda w Sosnowcu.

POLONIA BYDGOSZCZ- Kobra-wydawał pierwszego zina na wysokim poziomie "Szalikowcy"

GKS BEŁCHATÓW-Jawor-twórca TMK,ale również człowiek zasłużony dla swej grupy.

ZAGŁĘBIE LUBIN-Wojtas, Kosik (stary i młody) wspominani przez starszych zabrzan

ZAWISZA BYDGOSZCZ- w Zabrzu wszyscy wspominają z czasów zgody pewną "Anie". Nasłuchałem się o niej sporo ciekawych historii. Jeździła kiedyś na mecze Zawiszy z flagą ze swoim imieniem.

REPREZENTACJA POLSKI- Mariusz Bernacki z Oławy, który zasłynął wieloma wyjazdami na mecze kadry z charakterystyczną flagą biało-czerwoną z nazwą swojego miasta. Kiedyś był jako jedyny na meczu kadry w Azerbejdżanie

PETROCHEMIA PŁOCK- Saddam- charakterystyczna postać dla ekipy z Płocka. Kibic ze sporym stażem i gabarytami.

GKS KATOWICE-Murzyn, Tauzen, Banan, Jabol, Kodak. Sporo wysiłku włożyli w to,by wizerunek fanów Gieksy był jak najlepszy.

WISŁOKA DĘBICA- Mariusz, Stary KS, Gotyk. Odkąd pamiętam to udzielają się na meczach i nadal są aktywni. W Zabrzu bardzo dobrze znani i lubiani.

GÓRNIK ZABRZE- Ogórek, Benek, Leszek, Mokry, śp.Dziombał, Stary Bobo, Wafel,Ołówek.... O każdym z nich można by napisać książkę.Disclaimer - Informacje publikowane na tej stronie przez użytkowników serwisu są ich prywatnymi ocenami. Właściciel strony moderuje tylko te które są niezgodne z prawem lub naruszają dobra innych użytkowników.
Nie zgadzamy się na kopiowanie naszych artykułów i materiałów tu publikowanych.